Yetkililer Uyardı! Otomobil Alırken Nakit Sıkıntısı Çekenler Bu Zamanı Kaçırmasın

Cumhuriyet’in haberine göre; İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, GSR tescil kararının Türkiye’deki otomotiv piyasasını nasıl etkileyeceğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Bu durumun sektörde bazı sıkıntılara yol açabileceğini belirten Hayrettin Ertemel, “7 Temmuz’dan itibaren Avrupa Birliği’nin bu kararı Türkiye’de de uygulanmaya başlayacak. Bu, otomotiv piyasasında hızlı gelişen bir olay olarak karşımıza çıktı. Mevcutta hem bayilerin hem distribütörlerin ellerinde hala eski yönetmeliğe tabi olan araçlar var ve bu stoklara gelecek olan yeni araçlar da eklenecek. Sürenin uzatılmasıyla alakalı bakanlıktan bazı girişimlerde bulunuldu ancak hala olumlu bir sonuç alınabilmiş değil. 7 Temmuz’a kadar bu araçların satışıyla alakalı bir pozisyon alınacak” diye konuştu.

300 BİN LİRA İNDİRİM VE SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANLARI VAR

GSR tescili olmayan stoklardaki araçların eritilmesi için bayilerin çeşitli kampanyalar düzenlediğini belirten Ertemel, şunları kaydetti:

“Bayilerde bir stok birikimi var ve bu stokların eritilmesi gerekiyor. Bayiler, stoklarındaki araçları hızlı bir şekilde satmak için çeşitli indirim ve kampanyalar düzenliyor. Tüketiciler, bu fırsatlardan yararlanarak uygun fiyatlarla araç sahibi olabilir. Kredi kullanımında yaşanan sınırlamalar ve yüksek faiz oranları da araç satışlarında bir engel oluşturuyor.Bu zorluklara rağmen, bayiler tüketicilere cazip kampanyalar sunarak satışları artırmayı hedefliyor. Bayiler tarafından 100 bin liradan 300 bin liraya kadar çeşitli indirimler yapılıyor.”

SATIN ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Hayrettin Ertemel, mevcut ekonomik görünüm ve faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda, nakit parayla araç almak isteyen tüketiciler için şu an uygun bir zaman olduğunu söyledi.

Araç fiyatlarının makul seviyede olduğunu belirterek, “Şu anda aslında alım zamanı. Ancak bugünkü faiz oranlarıyla araç almak mantıklı mı, bu konuda çok olumlu konuşamayız. Eğer nakit olarak alma pozisyonu varsa, bizce şu an alma zamanı. Araç fiyatları, yaklaşık altı aydan beri ya sabit kaldı ya da biraz geriye geldi. Bu nedenle, şu an fiyatlar makul seviyelerde” dedi.

ARAÇ ALACAKLARA TAVSİYELER

İkinci el araç alırken dikkatli olunması ve güvenilir satıcılardan alışveriş yapılması gerektiği vurgulayan İMAS Başkanı Ertemel, sözlerine şunları ekledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir